Düzenli olarak tiyatro izlemeye başladıktan sonra açtım tiyatro günlüğü blogunu. Tiyatro günlüğünde izlediğim oyunlar hakkında aklımda kalanları yazmaya çalışıyorum.

tiyatrogunlugu2

Ekseriyetle günlüğe oyunları izlediğim günlerin akşamı sıcağı sıcağına yazıyorum. Çünkü birkaç defa yazmayı ertelediğimde bahsetmek istediğim konuları eksik hatırladığımı farkettim. Çoğu zaman tiyatro salonundan çıkıp eve gidene kadar yazacağım yazının bölümlerini ve bahsedeceklerimi kafamda oturtmuş oluyorum. Eve gittikten sonra da geriye kafamdakileri yazmak kalıyor.

Oyunlar hakkında yazdıklarım tamamen amatörce, izleyici gözünden oluyor. Tiyatro günlüğündeki amacım hem kendime oyunlar ile ilgili notlar almak hem de olur da bir oyun ile ilgili fikir sahibi olmak isteyen olursa onlara sözlük girdilerinden biraz daha detaylı bilgi verebilmek. Bunu tabii ki sözlükleri yermek için söylemiyorum. Ben de oyunlara bilet alırken çoğu zaman, kararımı bilet alıp-almamak konusunda etkilemeyecek olsa da oyunlar hakkında fikir sahibi olmak için sözlükleri geziyorum. Bunu da benim gibi çaylak tiyatro izleyicilerine önerebilirim. Sonuçta bir oyunu beğenmek veya beğenmemek göreceli bir durum olsa da sahnede ne izleneceği konusunda fikir sahibi olmak izleyicinin avantajına bir durum. Özellikle tarihi oyunlarda oyunu izlemeden önce o dönemin kültürü hakkında bilgi sahibi olmak, oyunda anlatılmak istenenleri net bir şekilde anlayarak izlemeyi ve daha fazla keyif almayı sağlıyor.

Tiyatro oyunları hakkında tiyatro günlüğüne yazmaya devam edeceğim. Oyunlar dışında genel tiyatro ile ilgili yazılar için ise yine burayı kullanacağım. Şimdilik bu kadar.