Sabah Yıldızı, Sabahattin Ali’nin hayatını anlatan bir belgesel. Belgeselin gösterim haberini ilk defa rastlantı sonucu Kadıköy, Barış Manço Kültür Merkezi sitesinde görmüştüm. Daha sonra içeriğini internetten biraz araştırdım ve 18 Ocak gösterimine gitmeye karar verdim.

Gösterim saatinde, salonda yaklaşık 15 kişiydik. Aynı salonda daha önce Nefret belgeselini izlemiştim. O etkinliğe de katılım malesef bunda olduğu gibi oldukça azdı. Gösterimden önce belgeselin yönetmeni Metin Avdaç salona gelerek, çıkışta ufak bir söyleşi yapılabileceğini söyledi.

Belgeselde Sabahattin Ali’nin doğumundan, ölümüne kadar yaşananlar kronolojik bir sıra ile anlatılıyor. Belgesel için Sabahattin Ali’nin doğduğu topraklardan, öldürüldüğü topraklara kadar çok fazla yere gidilmiş. Buralarda Sabahattin Ali’nin hayatına tanıklık edenler ve onların yakınları ile röportajlar yapılmış. Sabahattin Ali’nin öğretmenlik yaptığı yıllardan, hapishaneye düştüğü zamanlara, Aziz Nesin ile yaptıkları dergi çalışmalarına kadar hiçbir olay atlanmadan, tanıklı ve belgeli olarak sunulmuş. Belgeselin en büyük tanığı ve bilgi kaynağı ise Sabahattin Ali’nin kızı Filiz Ali.

sabah-yildizi

Yaklaşık iki saat süren belgesel gösteriminden sonra yönetmen Metin Avdaç salona gelerek izleyicilerden sorular aldı. Bu soruların yanında belgeselin çekin sürecinde yaşadıklarından ve diğer projelerinden de bahsederek yaklaşık 15-20 dakikalık bir söyleşi gerçekleştirdi. Belgeselin DVD olarak satışı olup olmadığını gösterime gitmeden önce ben de merak edip araştırmış, fakat bulamamıştım. İzleyicilerden gelen bir soru üstüne Metin Avdaç DVD satışı için planlar yaptıklarını fakat maliyetli bir süreç olduğundan dolayı planlarının uzadığını, tahmini olarak önümüzdeki yaz aylarından belgeselin DVD olarak da temin edilebileceğini söyledi.

Belgesel aralıklarla Kadıköy Barış Manço Kültür Merkezi’nde gösteriliyor. İzlemek isteyenler kültür merkezinin web sitesini takip edebilirler.

 

Yorumla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir