nefret

Nefret belgeselinin, Kadıköy Barış Manço Kültür Merkezi’ndeki gösterimini izleme fırsatı buldum. Aslında belgeselden haberdar olmam rastlantı ile oldu. Yeni tiyatro sezonun başlamasına az kaldığı için Barış Manço Kültür Merkezi’ndeki ileri tarihli tiyatro etkinliklerine göz gezdiriyordum. Tesadüfen gördüm belgeselin tanıtımını, internetten hakkında birkaç şey okuyup, fragmanını da izleyince gösterime gitmeye karar verdim.

Gösterim saati geldiğinde kültür merkezindeki salonda yaklaşık 40 kişi civarıydık izleyici olarak. Gösterimden hemen önce belgeselin yönetmenleri Esra Açıkgöz ve Hakan Alp geldiler ve gösterimden sonra talep olursa izleyiciler ile söyleşi yapabileceklerini söylediler.

Belgeselde nefret suçlarına maruz kalmış 10 kişi ve yakınları ile yapılan röportajlar yer alıyor. Nedenleri ise çok da yabancı olmadığımız şekilde, inançları, inançsızlıkları, etnik kökenleri, dış görünüşleri, yaşayışları, cinsel tercihleri olarak uzayıp gidiyor. Belgeselde Şafak Pavey, Dilşat Aktaş gibi tanıdık yüzler de yer alıyor.

Yaklaşık bir saat süren belgeselden sonunda yönetmenler söyleşi için tekrar salona geldi ama hepimizin az çok haberdar olduğu konularda yaşananlar, detaylı olarak birinci ağızlardan dinlenince kimsede soru soracak moral kalmamıştı. Belgeselin yapım süreci ile ilgili birkaç soru soruldu. Onları da söyleşi sırasında gazeteci olduğunu öğrendiğimiz Esra Açıkgöz ve akademisyen olduğunu öğrendiğimiz Hakan Alp gayet anlaşılır bir dille yanıtladılar.

Belgesel, “nefret suçları üzerine Türkiye’nin en kapsamlı belgeseli” sloganı ile gösteriliyor. Özellikle belgeseli izledikten ve etkisinde kaldıktan sonra bu söyleme katılmamak elde değil. Nefret belgeselinin gösterimleri farklı yerlerde yapılmaya devam ediyor. Nefret belgeseli Facebook sayfası üzerinden güncel gösterim yer ve tarihleri takip edilebilir.

Yorumla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir